NDT Bobath – na czym polega?

Narodziny dziecka to wyjątkowe wydarzenia w życiu każdego rodzica, przepełnione szczęściem, ale także odrobiną niepokoju wynikającą z obawy o zdrowie i bezpieczeństwo maluszka. W pierwszych tygodniach po porodzie powinniśmy ze szczególną uwagą przyglądać się nowemu członkowi rodziny, by móc podjąć odpowiednie kroki w razie zaobserwowania jakichkolwiek nieprawidłowości w jego zachowaniu.

Dzięki temu, gdy zajdzie taka potrzeba, będziemy mogli zapisać dziecko do fizjoterapeuty w celu uzyskania diagnozy oraz wsparcia w dalszym postępowaniu. W przygotowanym przez nas artykule, bliżej przyjrzeliśmy się metodzie NDT Bobath, by nasi czytelnicy mogli zdobyć więcej informacji na jej temat.

NDT Bobath – cele, zasady i założenia metody

NDT Bobath Baby jest metodą, której zastosowanie może pomóc naszemu dziecku w odzyskaniu prawidłowych funkcji ruchowych, pozwala w naturalny sposób stymulować rozwój oraz dzięki odpowiednim sposobom postępowania z dzieckiem, zapobiega błędom pielęgnacyjnym.

Wskazaniem do jej zastosowania są sytuacje, w których u maluszka występują zdiagnozowane zaburzenia rozwoju psycho-ruchowego, wady rozwojowe, zaburzenia koordynacji czy mózgowe porażenie dziecięce oraz asymetria w motoryce dziecka (gdy nasze dziecko często układa się w C, chętniej obraca głowę w jedną stronę, jakąś aktywność wykonuje tylko przez jedną stronę ciała), obserwowane nieharmonijnie rozłożone napięcie mięśniowe (gdy nasze dziecko wciąż zaciska rączki, zbyt szybko podnosi głowę w leżeniu na brzuszku lub podnosi się do siadu), bądź nie wykazuje zainteresowania otaczającymi go rzeczami oraz osobami, powinniśmy zgłosić się do fizjoterapeuty.

Celem terapii NDT Bobath jest normalizacja napięcia mięśniowego, poprawa posturalnej liniowości, zredukowanie niewłaściwych wzorców ruchowych oraz aktywizowanie obszarów wykazujących deficyty. W metodzie stosujemy ćwiczenia obejmujące całe ciało maluszka, nie ograniczając się jedynie do jego mniej sprawnej okolicy.

Ponadto wśród zasad metody NDT Bobath możemy wymienić wsparcie dziecka w normalizowaniu napięcia mięśniowego pozwalającego na uzyskanie lepszej odpowiedzi motorycznej, dążenie do poprawy kontrolowania jego postawy czy wyzwalania ruchów, które będą zbliżone do poprawnych, a także przenoszenie nowych umiejętności na codzienne czynności, by ułatwić funkcjonowanie zarówno maleństwa, jak i jego opiekunów.

Metoda Bobath dla niemowląt – ćwiczenia

Techniki ćwiczeń w terapii Bobath w głównej mierze opieramy o dobór odpowiedniego wspomagania, dzięki któremu dziecko może wykonać ruch angażując całe swoje ciało i zmysły bez niepotrzebnego stresu czy płaczu. Wynika to z faktu, że u dzieci zmagających się z dysfunkcjami ruchowymi oraz zaburzeniami układu nerwowego niewłaściwy jest również odbiór bodźców czuciowych, wzrokowych oraz równoważnych.

Podczas ćwiczeń, terapeuta NDT Bobath korzysta z punktów kluczowych prowadząc ruch przez głowę, barki czy miednicę dziecka. Dla ułatwienia lub poprawy kontroli pozycji przez dziecko, terapeuta może używać piłek, klinów czy wałków. Również odpowiednia praca rąk terapeuty stymuluje mięśnie do aktywności (hands on), a gdy dziecko przejmuje kontrolę pozwala mu na zabranie rąk z ciała ( hands off).

Bobath, fizjoterapia – jakie można uzyskać korzyści?

Metoda NDT Bobath jest metodą bliską czynności, które rodzic codziennie wykonuje pielęgnując dziecko. Dzięki odpowiedniemu instruktażowi, rodzic prawidłowo podnosząc, nosząc, ubierając i karmiąc swoje dziecko dba o to, by nie wprowadzać niepotrzebnych napięć, asymetrii w jego ciele, jednocześnie dając mu poczucie bezpieczeństwa i bliskości. Dzięki fizjoterapii maluszek będzie mógł lepiej wykorzystywać swoje umiejętności w odpowiadającym jego możliwościom zakresie.

Komu powierzyć rehabilitację metodą NDT Bobath?

Decydując się na zapisanie swojego maluszka na fizjoterapię, warto bliżej zapoznać się z ofertą Specjalistycznego Centrum Medycznego OMEGA, w którym pracują eksperci, podchodzący do swoich pacjentów z empatią i maksymalną uwagą.

Doskonale zdajemy sobie sprawę, jak ważna jest odpowiednia komunikacja z opiekunami małego pacjenta, dlatego przed podjęciem pierwszych działań dokładnie omawiamy cele, możliwości i zasady stosowanej metody. Dzięki temu mogą Państwo na bieżąco kontrolować sytuację i dokonać optymalnego wyboru, z uwzględnieniem wszelkich istotnych informacji.

Z chęcią dzielimy się swoją wiedzą oraz doświadczeniem, dbając zarówno o komfort dziecka, jak i jego opiekunów. Jest to szczególnie ważne, ponieważ terapia NDT Bobath wymaga ścisłej współpracy, by w możliwie jak największym stopniu pomóc pacjentowi w codziennym funkcjonowaniu.

Related Posts

Zostaw komentarz