Duża liczba obowiązków, szybkie tempo życia czy siedzący tryb niosą za sobą wiele wyzwań – również dla dzieci. Wady postawy u najmłodszych stają się coraz powszechniejszym problemem, z którym musimy się mierzyć.
W przygotowanym przez nas artykule bliżej przyjrzeliśmy się przyczynom, profilaktyce oraz metodom leczenia różnych rodzajów skrzywienia kręgosłupa u dzieci.
Przyczyny wad postawy u dzieci
Wady postawy u dzieci mogą mieć różnorodne przyczyny. Niejednokrotnie wynikają z niewłaściwych nawyków ruchowych czy długotrwałego pozostawania w jednej pozycji, co jest szczególnie powszechne w dobie spędzania czasu przed komputerem czy smartfonem.
Długie godziny przed urządzeniami oraz brak odpowiedniej aktywności fizycznej to tylko niektóre z czynników wpływających na rozwój wad postaw. Krzywy kręgosłup może być także wynikiem wrodzonych defektów anatomicznych, chorób genetycznych, ale również niewłaściwego noszenia plecaka.
Skrzywienie kręgosłupa – rodzaje
Najczęstsze wady postawy u dzieci to skrzywienie kręgosłupa, mogące przyjmować różne formy. Wśród nich wymienia się skoliozę, pogłębioną lub spłyconą lordozę czy kifozę.
Skolioza prowadzi do bocznego skrzywienia kręgosłupa i może być nie tylko wrodzona, ale również nabyta. Schorzenie stwarza ryzyko pojawienia się asymetrii ciała czy problemów z oddychaniem, jeśli nie zdiagnozujemy go odpowiednio wcześnie.
Lordoza pogłębiona u dziecka powoduje nadmierne wygięcie kręgosłupa w odcinku lędźwiowym. Może się ono przyczyniać do odczuwania bólu pleców oraz trudności w utrzymaniu równowagi.
Ostatnim z wymienionych przez nas rodzajów wad postaw jest kifoza pogłębiona. Nadmierne wygięcie kręgosłupa w odcinku piersiowym, prowadzące do powstania tak zwanych okrągłych pleców, może powodować ich ból oraz sztywność.
Należy dodać również, że spłycenie fizjologicznych krzywizn kręgosłupa jest przyczyną dolegliwości bólowych i wad postawy.
Każde z omówionych przez nas skrzywień wymaga konsultacji ze specjalistą, starannie przeprowadzonej diagnostyki i leczenia – to wszystko proponujemy w naszej placówce.
Profilaktyka wad postawy u dzieci
Profilaktyka wad postawy u dzieci to niezwykle ważna kwestia, pomagająca w zapobieganiu późniejszym problemom zdrowotnym u pociech. Istotne jest, by już od najmłodszych lat kształtować prawidłowe nawyki ruchowe, a także dbać o odpowiednią ilość aktywności fizycznej.
Systematyczne ćwiczenia mogą w znaczącym stopniu wpłynąć na utrzymanie prostego kręgosłupa. Co więcej, warto zadbać o miejsca, w których pociecha spędza dużo czasu, dostosowując meble do jej wymiarów. Powinniśmy też zadbać, aby dziecko nosiło plecak na obu ramionach.
Leczenie wad postawy
Leczenie wad postawy u najmłodszych uzależnione jest od rodzaju oraz stopnia zaawansowania skrzywienia kręgosłupa. Łagodne zmiany niejednokrotnie wymagają odpowiedniej rehabilitacji oraz ćwiczeń korekcyjnych. Ekspert może zalecić specjalistyczną gimnastykę, mającą na celu wzmocnienie mięśni i poprawę postawy.
W przypadku bardziej zaawansowanych skrzywień konieczne może okazać się zastosowanie dodatkowych narzędzi czy akcesoriów pomagających w korygowaniu postawy poprzez usztywnienie kręgosłupa.
Jakie znaczenie ma wczesna diagnoza?
Wczesna diagnoza wad postawy ma niebagatelne znaczenie dla poprawy jakości życia dziecka zarówno w teraźniejszości, jak i w przyszłości. Dlatego ważne jest baczne przyglądanie się dziecku już od najmłodszych lat, co pozwoli na szybką reakcję w razie zaobserwowania jakichkolwiek nieprawidłowości.
Rozwój dziecka po porodzie nie zawsze przebiega prawidłowo. W związku z tym musimy monitorować jego zachowania czy reakcje, by w przypadku pojawienia się niepokojących sygnałów zgłosić się do zaufanego specjalisty. Możemy skorzystać ze wsparcia fizjoterapeuty dla niemowląt i dzieci w wieku rozwojowym, który przeprowadzi szczegółową diagnostykę.
Wady postawy u dzieci – przyczyny, profilaktyka, leczenie. Podsumowanie
Krzywy kręgosłup u dziecka jest poważnym problemem, mogących wynikać z wielu kwestii. Dlatego tak istotne są właściwa profilaktyka, wczesna diagnoza, a także świadome leczenie. Dzięki temu będziemy w stanie pomóc dziecku uniknąć dalszego postępowania wad postawy, co ma kluczowe znaczenie dla jego przyszłości.