Kiedy udać się z dzieckiem do fizjoterapeuty?

Rozwój fizyczny dziecka nie zawsze przebiega tak, jak powinien. Dlatego bardzo ważne jest, aby rodzice wiedzieli, jakie sygnały wskazują na potrzebę wsparcia fizjoterapeuty.

W niniejszym artykule omówiliśmy, kiedy należy udać się z maluchem do tego specjalisty oraz wskazaliśmy, jakie korzyści płyną ze wsparcia fizjoterapeutycznego dla rozwoju dziecka.

Kiedy udać się do fizjoterapeuty z niemowlakiem?

Kiedy z dzieckiem do fizjoterapeuty? Wizyta z niemowlakiem może być dobrym rozwiązaniem w wielu sytuacjach. Przede wszystkim zaleca się konsultację z tym specjalistą, gdy dziecko nie lubi leżeć na brzuszku, układa głowę częściej w jedną stronę, ma asymetryczną czaszkę lub nieodpowiednio reaguje na bodźce sensoryczne, np. jest nadwrażliwe na dotyk. Wizytę u fizjoterapeuty powinno się odbyć także wtedy, gdy u niemowlęcia zostaną zauważone nietypowe wzorce ruchowe bądź często zaciśnięte piąstki.

Konsultacja z fizjoterapeutą nie tylko jest korzystna dla dziecka, ale również jego rodziców. Specjalista może przekazać opiekunom różne wskazówki i porady dotyczące tego, jak wspierać rozwój maluszka w środowisku domowym.

Dzięki szybkiemu wykryciu nieprawidłowości, można wdrożyć interwencję terapeutyczną i znacznie poprawić funkcjonowanie dziecka. Dodatkowo profesjonalne konsultacje z fizjoterapeutą pozwalają rodzicom zrozumieć potrzeby niemowlęcia.

Kiedy do fizjoterapeuty z dzieckiem?

Na wizytę u fizjoterapeuty warto zdecydować się, gdy dziecko po 3 miesiącach życia nie łapie kontaktu wzrokowego, a także nie unosi nóg do góry podczas leżenia na plecach. Do tego specjalisty należy udać się również, gdy maluszek po 6. miesiącu życia nie jest w stanie obracać się z brzucha na plecy i z pleców na brzuch przez oba boki.

Innym niepokojącym sygnałem jest brak reakcji na bodźce dźwiękowe lub ruchowe. Wizyta u fizjoterapeuty jest zalecana również, gdy dziecko nie podejmuje prób stawania na nóżkach po osiągnięciu 10. miesiąca życia, a także wykazuje ograniczoną aktywność fizyczną w porównaniu do rówieśników.

Dodatkowo zawsze, gdy rodzic dostrzega niepokojące zachowania, które mogą sugerować problemy z motoryką lub układem nerwowym, warto udać się na konsultację z fizjoterapeutą.

Wizyta u fizjoterapeuty z dzieckiem – o czym pamiętać?

Konsultacja u fizjoterapeuty z dzieckiem może okazać się pomocna w wykryciu opóźnień rozwojowych i wdrożeniu skutecznej terapii, która pozytywnie wpłynie na rozwój maluszka. Jednak przed zarezerwowaniem wizyty u danego specjalisty warto upewnić się, czy ma on doświadczenie w pracy z dziećmi, sprawdzić opinie na jego temat oraz zapoznać się z jego referencjami.

Najlepiej wybrać fizjoterapeutę, który od lat działa na rynku, ma odpowiednie kwalifikacje i cieszy się doskonałymi opiniami. Ponadto dobrze postawić na specjalistę mającego świetne podejście do maluchów. Dobry fizjoterapeuta dziecięcy powinien być empatyczny i cierpliwy. Ważne również, aby podchodził indywidualnie do każdego pacjenta.

Fizjoterapeuci z powołania – SCM Omega

Wszystkie osoby, które szukają dobrego fizjoterapeuty dziecięcego, zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą. W Centrum pracują wyłącznie najlepsi specjaliści, którzy doskonale wiedzą, jak pomóc najmłodszym pacjentom. Z przyjemnością skontrolujemy, czy rozwój dziecka przebiega w prawidłowy sposób oraz zweryfikujemy, czy maluszek odpowiednio szybko nabiera kolejnych umiejętności.

Dodatkowo wspieramy dzieci, u których postawiono diagnozę genetyczną, neurologiczną i metaboliczną. A to tylko niewielki zakres proponowanych usług! Zapraszamy do kontaktu z naszym Specjalistycznym Centrum Medycznym w celu zapoznania się ze szczegółami.

Leave a Reply