Napięcie mięśniowe, czyli tonus mięśniowy, to jeden z parametrów ocenianych u noworodków tuż po urodzeniu. Bada go neonatolog oraz określa w skali Apgar. Jeśli jest podwyższony, mówi się o wzmożonym napięciu mięśniowym u noworodka.
Hipertonii mięśniowej nie należy bagatelizować. W przypadku jej wystąpienia najlepiej udać się z maluszkiem do fizjoterapeuty. Jak może pomóc ten specjalista? Odpowiedź na to pytanie znajduje się w dalszej części niniejszego artykułu.
Wzmożone napięcie mięśniowe u noworodka – objawy
Oto objawy wzmożonego napięcia mięśniowego, czyli hipertonii:
- zaciskanie dłoni w piąstki;
- duża płaczliwość;
- brak wstawania i siadania;
- ciągłe rozdrażnienie;
- przedwczesna pionizacja;
- niechęć do dotyku ze strony innej osoby;
- niespokojny sen;
- napinanie jednej strony ciała;
- krzyżowanie, napinanie nóg;
- prężenie do tyłu podczas leżenia na plecach i na boku;
- brak swobodnego chwytania przedmiotów.
Ponadto wzmożone napięcie mięśniowe u noworodka może objawiać się poprzez opóźnienie w osiąganiu nowych umiejętności.
Wzmożone napięcie mięśniowe u niemowląt – przyczyny
Przyczyną hipertonii mięśniowej jest nieprawidłowa praca ośrodkowego układu nerwowego. To może wynikać z wrodzonych lub nabytych wad w tym obszarze. Źródłem wzmożonego napięcia mięśniowego często są:
- niedotlenienie;
- uraz czaszkowo-mózgowy;
- rozszczep kręgosłupa;
- niska masa urodzeniowa;
- wcześniactwo;
- choroby metaboliczne;
- wodogłowie;
- mózgowe porażenie dziecięce;
- choroby genetyczne.
Dzięki wczesnemu zastosowaniu fizjoterapii u dzieci ze wzmożonym napięciem mięśniowym można zapewnić maluszkom prawidłowy rozwój.
Wzmożone napięcie mięśniowe u niemowląt – kiedy mija?
W przypadku hipertonii mięśniowej kończyny maluszka są spięte, natomiast jego tułów jest mało napięty. Jednak dziecko cały czas rośnie, a jego układ nerwowy nieustannie się rozwija. Dzięki temu napięcie mięśniowe przesuwa się do środka ciała.
W efekcie kończyny stają się mniej napięte, a tułów stabilniejszy. Ma to miejsce ok. 4. miesiąca życia. Wtedy rozkład napięcia mięśniowego jest odpowiedni. Jednak, aby hipertonia na pewno minęła, nie należy pomijać wizyt u fizjoterapeuty.
Wzmożone napięcie mięśniowe u dzieci – co robić?
W przypadku wzmożonego napięcia mięśniowego należy udać się z dzieckiem do fizjoterapeuty. Specjalista decyduje, jakie metody wykorzystać w hipertonii. Najczęściej uciska właściwe punkty na ciele dziecka i zaleca odpowiednie ćwiczenia mające na celu rozluźnienie mięśni, stymulację właściwych punktów na ciele dziecka oraz odpowiednie techniki masażu.
Dodatkowo specjalista można wspomóc terapię poprzez odpowiednie noszenie maluszka i układanie go na plecach bez poduszki.
Wzmożone napięcie mięśniowe u niemowląt – metody stosowane w rehabilitacji
Najczęściej w rehabilitacji dzieci ze wzmożonym napięciem mięśniowym wykorzystuje się następujące metody:
- NDT Bobath – reguluje napięcie mięśniowe i modyfikuje patologiczne wzorce ruchowe. W przypadku tej metody ćwiczone jest całe ciało, a nie tylko niektóre kończyny. Bazuje ona na zabawie i stworzeniu komfortowych warunków, w których maluszek może trenować bez stresu;
- Vojty – metoda ta nazywana jest również terapią odruchowej lokomocji. Polega na stymulowaniu w ciele pewnych punktów, co powoduje naturalne ruchy i odruchy, a w efekcie poprawia kontrolę nad mięśniami. Celem Vojty jest wypracowanie właściwych wzorców ruchowych;
- proprioceptywne torowanie nerwowo-mięśniowe – metoda fizjoterapii, która ma na celu odtworzenie odpowiednich wzorców ruchu. Wykorzystywana jest stymulacja wzrokowa, dotykowa i słuchowa.
Jakie metody sprawdzają się najlepiej w przypadku wzmożonego napięcia mięśniowego u niemowląt? Ćwiczenia i techniki zawsze dobierane są przez fizjoterapeutę. Specjalista ten dostosowuje metodę do indywidualnie do każdego maluszka.
Wzmożone napięcie mięśniowe u noworodka – fizjoterapia w SCM OMEGA
W przypadku wzmożonego napięcia mięśniowego u niemowlęcia zapraszamy na wizytę do naszego Specjalistycznego Centrum Medycznego Omega. Można u nas znaleźć doświadczonego i wykwalifikowanego fizjoterapeutę pediatrycznego, potrafiącego dobrać odpowiednie techniki do potrzeb oraz możliwości dziecka.
Zobacz również