Zapalenie migdałków – objawy i leczenie

 Zapalenie migdałków, zwane również anginą, należy do jednych z najczęstszych chorób górnych dróg oddechowych oraz pokarmowych, jako że gardło stanowi wspólny element obu układów. Ze względu na swoje położenie są one w znacznym stopniu podatne na stany zapalne.

Zapalenie migdałków u dorosłych oraz dzieci może być wywołane zarówno wirusami, jak i bakteriami. Natomiast szczyt zachorowań przypada na wczesną wiosnę bądź późną jesień. Jak wyglądają objawy zapalenia migdałków i na czym polega jego leczenie, tłumaczymy w poniższym artykule.

Zapalenie migdałków – objawy

Do zapalenia migdałka najczęściej przyczyniają się wirusy będące przyczyną przeziębienia, w tym ryno- i koronawirusy – wówczas mówimy o anginie czerwonej. W przypadku białej (bakteryjnej) wskazuje się natomiast przede wszystkim na paciorkowce. W zależności od etiologii profil objawów prezentuje się nieco inaczej.

Zapalenie migdałka o podłożu wirusowym objawia się nieco podwyższoną temperaturą oraz przekrwieniem gardła, w tym zaczerwienionymi migdałkami. Pojawiają się również symptomy typowe dla przeziębienia, takir jak suchy kaszel, katar czy ogólne złe samopoczucie.

Warto podkreślić, że w niektórych przypadkach może występować zapalenie migdałka jednostronne. Objawy dotyczą wówczas jednej strony gardła, jednak mogą mieć różne nasilenie. Gwałtowny stan zapalny z uszkodzeniem limfatycznego pierścienia gardła i objawami zatrucia nazywamy natomiast ropnym zapaleniem migdałków.

Ból migdałków na tle bakteryjnym daje natomiast bardziej liczne i dotkliwe objawy, w tym wysoką gorączkę, sięgającą nawet 40 stopni, ból gardła, który promieniuje do uszu oraz jest szczególnie odczuwalny przy połykaniu pokarmu, powiększenie węzłów chłonnych czy dreszcze bądź bóle głowy. Anginę białą (bakteryjną) rozpoznamy również po białawym nalocie w gardle.

W przypadku podejrzenia zapalenia migdałków zapraszamy do umówienia się na wizytę w naszej przychodni. Specjalista ustali szczegółową diagnozę na podstawie wywiadu i badania fizykalnego.

Ostre i przewlekłe zapalenie migdałków

Angina może występować w postaci ostrego zapalenia migdałków bądź też przewlekłego. W pierwszym przypadku objawy chorobowe utrzymują się najczęściej od 3 do 7 dni. Natomiast w postaci przewlekłej symptomy trwają od kilku tygodni do kilku lat. Wówczas obserwuje się okresy remisji i nawrotów.

Ta postać choroby może występować w 3 różnych typach – prostym, zanikowym oraz przerostowym. Do przyczyn najczęściej zalicza się czynniki, które w sposób ciągły podrażniają błonę śluzową, na przykład używki, dym, alergeny czy też suche powietrze.

Przewlekłe zapalenie migdałków u dorosłych daje nieco inne objawy w zależności od typu choroby. Jednak ból migdałków najczęściej przybiera postać uczucia przeszkody, zalegania w gardle.

Zapalenie migdałków – jak leczyć?

W przypadku zapalenia migdałków kwestia formy leczenia jest uzależniona od etiologii choroby. Przy zakażeniach wirusowych stosuje się leczenie objawowe, redukujące dolegliwości. Natomiast w infekcjach bakteryjnych konieczne jest wdrożenie antybiotykoterapii.

Zapalenie migdałków u dorosłych i dzieci może niekiedy wymagać interwencji chirurgicznej, polegającej na ich usunięciu. Dzieje się tak szczególnie wówczas, gdy wystąpi znaczny przerost, wiążący się z trudnościami w oddychaniu czy połykaniu pokarmu. Wskazaniem do zabiegu jest również wystąpienie ropnia okołomigdałkowego lub przewlekłej, wielokrotnie nawracającej formy choroby.

Po przeprowadzeniu wnikliwej diagnozy nasi doświadczeni lekarze doradzą, co na bolący migdał będzie najbardziej odpowiednie w danym przypadku oraz udzielą niezbędnych wskazówek co do dalszego postępowania.

Ból migdałków – kiedy warto zgłosić się do lekarza?

W przypadku doświadczania objawów wskazujących na przewlekłe bądź ostre zapalenie migdałków podniebiennych zawsze warto skonsultować się z lekarzem. Nieleczone lub leczone nieodpowiednio zapalenie może wiązać się z wystąpieniem poważnych powikłań.

Natychmiastowej pomocy wymagają natomiast pacjenci doświadczający trudności w oddychaniu oraz nasilonych problemów z połykaniem pokarmu.

Zostaw komentarz

Gabinety Czynne

Pon - Pt09:00 - 18:00