Skolioza u dziecka i dorosłego objawia się deformacją kręgosłupa w płaszczyźnie czołowej, która prowadzi do złej postawy i napięcia mięśniowego, a w efekcie do postępującej deformacji trzonów kręgowych. Może ona wystąpić nawet u niemowląt. W jaki sposób ją rozpoznać? Jak wyleczyć skoliozę? Odpowiedzi na te pytania można znaleźć w dalszej części niniejszego artykułu.
Skolioza u dziecka — przyczyny
Skolioza dziecięca może być wrodzona lub nabyta. Istnieje wiele przyczyn prowadzących do skrzywienia kręgosłupa u dzieci, lecz jednoznaczna etiopatogeneza skoliozy nie została jeszcze poznana.
Skolioza wrodzona może być wynikiem różnych schorzeń układu ruchu, takich jak np. przepuklina krążka międzykręgowego, wrodzone wady kręgosłupa czy dystrofia mięśniowa. Natomiast skolioza nabyta często jest spowodowana chorobami płuc, komplikacjami po przebytych operacjach oraz niezdrowym stylem życia (brak ruchu, dłuższe pozycje w siedzeniu bądź staniu). Dodatkowo brak dociążenia kręgosłupa może prowadzić do skrzywienia bocznego kręgosłupa.
Skolioza u dzieci — objawy
Po czym poznać skoliozę u niemowlaka lub starszego dziecka? Oto najczęstsze objawy:
- nienaturalna krzywizna kręgosłupa;
- nadmiernie wystające łopatki;
- garb żebrowy występujący z jednej strony pleców;
- zaburzenia równowagi;
- nierównomierne wcięcie w talii;
- pozorne skrócenie kończyny.
Należy pamiętać, że nieleczona skolioza prowadzi do nasilenia objawów. Ponadto przeciążenie tkanek miękkich i ucisk na korzenie nerwowe może powodować dodatkowe dolegliwości, takie jak problemy z oddychaniem, przewlekłe zmęczenie, drętwienie kończyn dolnych czy zaburzenia prawidłowego chodu.
Skolioza u dzieci — czy można wyleczyć?
Leczenie skoliozy to proces wymagający i długotrwały. Powinien uczestniczyć w nim zarówno mały pacjent, jak i jego rodzic lub opiekun. Pacjent musi być pod okiem specjalistów, w tym lekarza ortopedy, fizjoterapeuty, a w niektórych przypadkach także psychologa.
Wczesne zdiagnozowanie i rehabilitacja skoliozy u dzieci w większości przypadków pozwalają uniknąć przeprowadzenia operacji. Należy mieć na uwadze, że boczne skrzywienie kręgosłupa nie ustąpi ani nie cofnie się samoistnie.
Zatem, czy skoliozę da się wyleczyć całkowicie? Tak, jednak tylko do momentu zakończenia procesu kostnienia u dziecka, czyli około osiemnastego roku życia.
Skolioza — leczenie u dzieci
Jak leczyć skoliozę u dziecka? Zachowawcze leczenie polega przede wszystkim na odciążaniu kręgosłupa, gimnastyce leczniczej oraz noszeniu gorsetu ortopedycznego, który umożliwia bierne ustawienie postawy. W trudniejszych przypadkach stosowane są wyciągi, gipsy korygujące i specjalistyczne aparaty. Zaawansowane zmiany często wymagają interwencji chirurgicznej, która polega na korekcji wady kręgosłupa poprzez wszczepienie implantów.
Leczenie skoliozy u dzieci — jak wspierać?
Lecząc skoliozę u dzieci, szczególną uwagę przykłada się do utrzymania prawidłowej postawy. Sprzyja temu przede wszystkim regularna aktywność fizyczna, dostosowana do potrzeb pacjenta. Częsta zmiana ćwiczeń bądź zmiana aktywności fizycznej, zachęca młodszego pacjenta, a co za tym idzie, tworzy się u niego nawyk dbania o kręgosłup. Tego typu profilaktyka jest kluczowa.
Nieoperacyjne leczenie skoliozy u dorosłych i dzieci — jak wygląda?
Czy istnieją sposoby na nieoperacyjne leczenie skoliozy u dorosłych i dzieci? Jak najbardziej! Można do nich zaliczyć:
- kinezyterapię — czyli rehabilitację ruchową. Nazywana jest też gimnastyką leczniczą. Opiera się głównie na ćwiczeniach ruchowych. Umożliwia zmniejszenie lub zniwelowanie deformacji i utrwalenie uzyskanej korekcji. Pozwala też na wstrzymanie postępującego zniekształcenia, jeśli nie ma szans na jego korekcję.
- Fizykoterapię — w przypadku skoliozy stosuje się naświetlanie promieniami nadfioletowymi i podczerwonymi oraz pełne i ciepłe kąpiele solankowe.
- Masaże — w walce ze skoliozą mogą pomóc także masaże, np. segmentarny czy podwodny. Zazwyczaj polecany jest też klasyczny masaż kręgosłupa.
Istnieją również nowoczesne metody leczenia skoliozy. Aby dowiedzieć się więcej o rehabilitacji bocznego skrzywienia kręgosłupa, zapraszamy do naszego Specjalistycznego Centrum Medycznego Omega.