Ludzka stopa, posiadając 26 kości, 33 stawów i ponad 100 więzadeł, składa się z 3 części – przodostopia, śródstopia oraz tyłostopia. Złamanie drugiej z nich jest dość rzadkie oraz wiąże się najczęściej z bezpośrednim urazem. W większości przypadków dobrze rokuje, ale proces gojenia, mimo że stosunkowo szybki, może być zarazem uciążliwy dla pacjenta.
Złamanie kości śródstopia może ponadto przybierać różny charakter w zależności od między innymi dokładnej lokalizacji urazu czy przyczyny i mechanizmu jego powstania. W większości przypadków stosowane jest leczenie zachowawcze, choć niekiedy zachodzi konieczność przeprowadzenia interwencji chirurgicznej.
Złamanie kości śródstopia – leczenie i zabiegi rehabilitacyjne
Wiedząc, gdzie jest śródstopie, nie dziwi fakt, że do złamania kości w jego obrębie dochodzi stosunkowo rzadko – aby powstał uraz tego rodzaju, musi on być związany z dużą energią działającą na stopę. Z tego powodu z urazem tym najczęściej mamy do czynienia w przypadku wypadków komunikacyjnych, kopnięcia w twardy przedmiot czy upadku ciężkiego przedmiotu.
Zdarza się jednak, że może dojść do powstania urazu w wyniku nieprawidłowego ustawienia stopy podczas biegania lub innej intensywnej aktywności fizycznej. W każdym z wymienionych przypadków może dojść do złamania jednej bądź kilku kości śródstopia.
Aby potwierdzić, że doszło do powstania tego typu urazu, konieczne jest przeprowadzenie odpowiedniej diagnostyki. Najdokładniejszy obraz uzyskamy, wykorzystując rezonans magnetyczny. Jednak w praktyce – ze względu na większą dostępność i mniejszy koszt – najczęściej wykonuje się badanie RTG, w szczególności w projekcji skośnej oraz a-p. Jeżeli zachodzi podejrzenie, że doszło do uszkodzenia tkanek miękkich, lekarz może zlecić również badanie ultrasonograficzne.
Złamanie kości śródstopia – jak wygląda leczenie?
Jeżeli w wyniku złamania kości śródstopia nie doszło do przemieszczenia, w większości przypadków stosuje się leczenie zachowawcze, polegające na umieszczeniu stopy w gipsie na okres około 8 tygodni.
W przypadku bardziej rozległych złamań z przemieszczeniem zalecana jest operacja chirurgiczna. To rozwiązanie stosowane również w niektórych typach złamań śródstopia, między innymi w złamaniu Jonesa, które cechuje się wolnym, podatnym na zaburzenia zrostem kostnym.
W niektórych przypadkach złamania kości śródstopia bez gipsu również można uzyskać bardzo dobre efekty leczenia. Co więcej, coraz więcej specjalistów – o ile jest to możliwe w danej sytuacji – decyduje się na zastąpienie opatrunku gipsowego odpowiednio dobranymi ortezami bądź specjalnym obuwiem o twardej podeszwie.
Takie rozwiązanie można zastosować między innymi w niektórych przypadkach złamania awulsyjnego, czyli złamania guzowatości V kości śródstopia.
Kiedy można chodzić po złamaniu kości śródstopia?
Jednym z pytań nurtujących pacjentów, którzy doświadczyli tego rodzaju urazu, jest to, kiedy można chodzić po złamaniu kości śródstopia. Leczenie zachowawcze z wykorzystaniem gipsu czy ortezy trwa zazwyczaj od 6 do 8 tygodni – w tym czasie pacjent powinien przemieszczać się o kuli, aby odciążyć uszkodzoną stopę.
Po potwierdzeniu, że zrost kości przebiega prawidłowo, pacjent może stopniowo dążyć do jej pełnego obciążenia, co zazwyczaj zajmuje około 4 tygodni. Po tym okresie możliwy jest stopniowy powrót do aktywności fizycznej poprzez rehabilitację.
Złamanie kości śródstopia – zabiegi rehabilitacyjne
Aby przywrócić stopie sprawność po długotrwałym unieruchomieniu, niezbędna jest odpowiednia, indywidualnie dostosowana do pacjenta rehabilitacja. Ma ona również na celu zmniejszenie ryzyka ponownego urazu. Łączy ona najczęściej różne metody, w tym techniki manualne i masaże, a także wykonywanie ćwiczeń – samodzielnie oraz z wykorzystaniem specjalistycznych sprzętów.
Jeszcze w opatrunku gipsowym można poddać się serii zabiegów magnetoterapii, poniewż pole magnetyczne przenikając przez ciało przyspiesza wytwarzanie błony kostnej i zrost złamanych kości oraz – poprzez ogólną regenerację – przyspieszyć powrót do zdrowia
Nierzadko jako pomoc w rehabilitacji złamania kości śródstopia wykorzystywane są taśmy do kinesiotapingu, które poprawiają stabilność oraz ukrwienie stopy. Mają one wpływ zarówno na poprawę komfortu pacjenta, jak i skuteczności leczenia.
Na samym początku rehabilitacja skupia się na nauce stopniowego obciążania stopy podczas chodzenia. W momencie, gdy pacjent porusza nią w pełnym zakresie, może zacząć wykonywać ćwiczenia, które mają na celu wzmocnić siłę mięśniową.
Rodzaje zabiegów i ćwiczeń rehabilitacyjnych w przypadku złamania kości śródstopia dostosują dla Państwa nasi profesjonalni fizjoterapeuci. Nasz ośrodek dysponuje ponadto nowoczesnym wyposażeniem, dzięki któremu jesteśmy w stanie zaoferować specjalistyczne zabiegi rehabilitacyjne, polegające na przykład na przyspieszaniu gojenia. Zapraszamy!