Ból pleców jest często występującą dolegliwością i powodem wizyt lekarskich. Może pojawić się w obrębie różnych odcinków kręgosłupa, jednak zawsze wiąże się ze znacznym dyskomfortem, który utrudnia codzienne funkcjonowanie. Ból kręgosłupa może mieć różne przyczyny, jednak najczęściej są one nieswoiste, a więc nie są związane z urazem bądź chorobą. W poniższym artykule opowiadamy o możliwych przyczynach bólu pleców i sposobach zapobiegania tego rodzaju dolegliwościom, a także podpowiadamy, co zrobić jak bolą plecy.
Co może wywołać ból kręgosłupa?
Jak wspomnieliśmy, ból pleców bardzo rzadko – bo tylko w około 10 procentach przypadków – można powiązać z konkretnym urazem bądź chorobą. Najczęściej trudno jest wskazać bezpośrednią przyczynę jego wystąpienia, jednak ogólnie rzecz biorąc ból kręgosłupa może wynikać z przeciążania mięśni, braku aktywności fizycznej czy nieprawidłowej postawy. Zdarza się, że dolegliwości bólowe w dole pleców pojawiają się po podnoszeniu ciężkich przedmiotów w nieprawidłowy sposób lub po dłuższym przebywaniu w niewłaściwej pozycji podczas spania lub wykonywania codziennych czynności.
Swoisty ból kręgosłupa, czyli taki, którego przyczynę można wykazać w badaniach, może być spowodowany na przykład przez chorobę zwyrodnieniową, zapalenie stawów, ucisk korzeni lub nerwów rdzeniowych, złamanie kręgu czy zwężenie kanału kręgowego. Co ważne, przyczyny dolegliwości mogą być również całkowicie niezwiązane z kręgosłupem i obejmować na przykład kamicę moczową czy depresję.
Skąd bierze się ból? Odcinki kręgosłupa – za co odpowiadają?
W zależności od tego, w jakiej partii kręgosłupa pojawia się ból pleców, może mieć nieco inny charakter. Większość pacjentów zmaga się z bólem w dole pleców, a więc w obrębie odcinka lędźwiowego. Pojawia się on w związku z nadwyrężeniem pleców lub zmianami zwyrodnieniowymi, które mogą prowadzić do rozwinięcia choroby zwanej dyskopatią lędźwiową. Dolegliwości mogą przybierać charakter bólu pleców tuż nad pośladkami lub promieniować do nóg. Dzieje się tak wówczas, gdy dysk uciska korzeń nerwowy – mówimy wówczas o dyskopatii rwie kulszowej. Podobne objawy może dawać ból krzyża, obejmujący odcinek lędźwiowo-krzyżowy.
Ból kręgosłupa w odcinku piersiowym może wynikać z choroby zwyrodnieniowej stawów, a także skoliozy i kifozy. Pojawia się między łopatkami lub na wysokości płuc – w obu przypadkach warto jak najszybciej udać się do lekarza, aby wykluczyć poważne przyczyny dolegliwości, takie jak zator płucny, zawał serca czy choroby nerek. Ból pleców w odcinku szyjnym natomiast w większości przypadków wynika z przeciążenia karku, choć może wiązać się z wystąpieniem rwy barkowej bądź ramiennej.
Co zrobić, jak bolą plecy? Co poradzić na ból kręgosłupa?
Niezależnie od tego, czy dolegliwości pojawiają się w obrębie karku, czy też zmagamy się z bólem pleców po lewej stronie nad pośladkiem, zaleca się konsultację z lekarzem lub fizjoterapeutą. Wywiad i badanie pozwoli rozeznać, czy konieczna jest dodatkowa diagnostyka w postaci RTG, tomografii komputerowej czy rezonansu magnetycznego. Specjalista dostarczy pacjentowi również informacji na temat prawidłowej postawy czy techniki schylania się i podnoszenia przedmiotów, a także wskaże zalecenia dotyczące aktywności fizycznej. Zaleci również środki przeciwbólowe w postaci maści, okładów czy plastrów.
Fizjoterapia – plecy i dolegliwości bólowe
Pacjentów zmagających się z bólem pleców zapraszamy na konsultację lekarską, a także fizjoterapię kręgosłupa w naszym ośrodku SCM OMEGA. Odpowiednio dobrane techniki rehabilitacji pleców pozwolą uporać się z dolegliwościami oraz zmniejszyć ryzyko ich nawrotów. Fizjoterapeuta od kręgosłupa przyniesie ulgę zwłaszcza w przypadku przewlekłego bólu – wykona odpowiednie zabiegi, zaleci ćwiczenia oraz pomoże w poprawie postawy. Zapraszamy do umawiania wizyt w naszych poradniach w Suchym Lesie, Biedrusku oraz Koziegłowach!