Łojotokowe zapalenie skóry – objawy, przyczyny i leczenie

Łojotokowe zapalenie skóry to choroba, występująca u osób w każdym wieku. Objawia się stanem zapalnym oraz nadmiernym łuszczeniem się naskórka, a także rumieniem i świądem. W głównej mierze dotyka obszary, takie jak skóra głowy, klatka piersiowa, twarz, okolice pachwin czy pach. Choroba może przybrać charakter nawracający i wymaga długotrwałej pielęgnacji oraz leczenia.

Zapalenie łojotokowe skóry – co to jest? Objaśnienie pojęcia

ŁZS, czyli łojotokowe zapalenie skóry to przewlekłe schorzenie o charakterze nawrotowym, cechujące się występowaniem zmian rumieniowo-złuszczających na klatce piersiowej, twarzy oraz pokrytej włosami głowie. Choroba może obejmować także obszar pach, pachwin oraz okolic uszu. Jej przyczyną jest zarówno nadmierna aktywność gruczołów łojowych, jak i współistniejące zakażenie drożdżakami Malassezia furfur (Pityrosporum ovale).

Łojotokowe zapalenie skóry – objawy

Łojotokowe zapalenie skóry twarzy, ucha czy brwi może objawiać się łuszczeniem się naskórka oraz obecnością żółtawych łusek, a także zaczerwieniem i wystąpieniem stanów zapalnych. Do symptomów choroby zaliczamy też świąd, pieczenie, przetłuszczanie się skóry czy podrażnienie, nadwrażliwość.

Pojawiające się wykwity rumieniowo-złuszczające występują również w okolicy brwi i za małżowiną uszną, a dodatkowe zmiany możemy zaobserwować też w zgięciach stawowych lub w obszarze fałdów pachowych.

Ponadto przewlekły stan zapalny na skórze głowy może doprowadzić do przerzedzania się włosów, dlatego istotne jest podjęcie odpowiednich kroków w kierunku diagnostyki i leczenia tego schorzenia.

Łojotokowe zapalenie skóry – leczenie

Niezależnie od tego, czy zmagamy się z łojotokowym zapalenie skóry ucha, twarzy, brwi, czy innych obszarów ciała, schorzenie wymaga właściwego leczenia. To nie tylko uciążliwy problem, wywołujący dyskomfort i nieprzyjemne dolegliwości, ale również kwestia natury estetycznej. Łuszcząca się skóra, podrażnienie czy zaczerwienienie przyczyniają się do obniżenia samooceny i pogorszenia samopoczucia, dlatego powinniśmy niezwłocznie zadbać o konsultację z zaufanym dermatologiem.

Łojotokowe zapalenie skóry – jak leczyć? Praktyczne porady

Łojotokowe zapalenie skóry głowy i leczenie, jakie musimy podjąć, by poradzić sobie z chorobą, wymaga konsultacji z doświadczonym ekspertem. Zazwyczaj kuracja obejmuje kilka metod, pomagających kontrolować objawy oraz ograniczyć do minimum ryzyko wystąpienia nawrotów.

Łojotokowe zapalenie skóry twarzy to leczenie, zawierające stosowanie przepisanych leków oraz preparatów, których celem jest niwelacja symptomów. Wszystkie środki zawierają w swoich składach starannie wyselekcjonowane substancje, działające łagodząco i przywracające naskórek do odpowiedniego stanu.

Kuracja wymaga także stosowania właściwej, dobrze przemyślanej oraz skonsultowanej z ekspertem pielęgnacji, bez alkoholu czy innych substancji drażniących. Konieczne jest regularne nawilżanie skóry, aby zapobiec jej nadmiernemu przesuszeniu, a także rezygnacja z ciężkich, zapychających formuł, które mogą nasilać problem.

Zapalenie skóry twarzy – co robić?

Łojotokowe zapalenie skóry brwi, głowy czy innych obszarów wymaga konsultacji ze specjalistą. W Specjalistycznym Centrum Medyczne OMEGA pracują wykwalifikowani eksperci z doświadczeniem i ogromną wiedzą, którzy do każdej wizyty podchodzą w indywidualny sposób.

Zapewniamy profesjonalne doradztwo, dobierzemy odpowiednie leki oraz opracujemy plan działania, by pomóc pacjentowi w poradzeniu sobie z chorobą oraz zminimalizować ryzyko występowania nawrotów.

Łojotokowe zapalenie skóry – objawy, przyczyny, leczenie. Podsumowanie

Łojotokowe zapalenie skóry głowy, twarzy czy innych obszarów to nawracające schorzenie, które wymaga połączenia dobrze dobranego leczenia z odpowiednią pielęgnacją. Objawy mogą się zaostrzać pod wpływem stresu, używania kosmetyków o agresywnych składach bądź niewłaściwej diety.

Systematyczne dbanie o skórę oraz kuracja we współpracy z dermatologiem może w znaczącym stopniu poprawić stan naskórka, a także ograniczyć do minimum ryzyko wystąpienia nawrotu.

Zostaw komentarz

Gabinety Czynne

Pon - Pt09:00 - 18:00