Zapalenie pęcherza moczowego jest powszechną infekcją, zazwyczaj dotykającą młodych kobiet, jednak może wystąpić również u mężczyzn oraz dzieci. Dolegliwość objawia się dość częstym oddawaniem moczu, któremu towarzyszy pieczenie. Niejednokrotnie możemy odczuwać także dokuczliwy ból w dolnej części brzucha. W poniższych wpisie zamieściliśmy najważniejsze informacje dotyczące objawów, przyczyn i leczenia zapalenia pęcherza moczowego, by nasi czytelnicy mogli się z nimi zapoznać.
Zapalenie pęcherza – objawy
Silny ból pęcherza to infekcja zwykle wywołująca szereg nieprzyjemnych objawów. Wśród nich możemy wymienić częste oddawanie moczu, któremu towarzyszy ból oraz pieczenie, parcie na cewkę, silny ucisk, a także parcie w dolnej części brzucha czy zmieniony kolor i zapach moczu.
W tym okresie możemy także zaobserwować większą drażliwość oraz ogólne osłabienie i zmniejszenie apetytu. U niektórych osób mogą wystąpić również gorączka, nudności, dreszcze oraz ból okolicy lędźwiowej.
Zapalenie pęcherza moczowego – przyczyny
W poprzedniej części artykułu zamieściliśmy informacje na temat zapalenia pęcherza moczowego i objawów, jakie mogą wystąpić w trakcie infekcji. Warto także poznać przyczyny, odpowiadające za jej rozwój, by dowiedzieć się, czy możemy uchronić swój organizm.
Główne przyczyny zapalenia pęcherza moczowego to zarówno zakażenie bakteryjne cewki moczowej (wywołane przez bytującą w jelicie grubym pałeczkę okrężnicy), jak i przeniesienie bakterii do ujścia cewki moczowej w trakcie współżycia. Infekcję mogą spowodować przerost drożdżaków, nieprawidłowy skład flory fizjologicznej dróg rodnych, który powoduje mniejsza ilość estrogenów, co w szczególności dotyczy kobiet po menopauzie. Na zapalenie pęcherza są także narażeni mężczyźni z przerostem gruczołu krokowego.
Rozwojowi infekcji sprzyjają również starszy wiek, alkaliczny odczyn moczu, ciąża oraz połóg, kamica nerkowa i odwodnienie.
Zapalenie pęcherza – jak leczyć? Praktyczne wskazówki
Istnieje kilka sposobów radzenia sobie z zapaleniem pęcherza. Leczenie powinno odbywać się pod ścisłą kontrolą lekarza, który przeprowadzi dokładną diagnostykę, a następnie zleci nam wykonanie wszystkich kluczowych badań. Dzięki temu możliwe stanie się ustalenie dalszych kroków, prowadzących do przezwyciężenia uporczywej dolegliwości.
Czas trwania leczenia zwykle wynosi od 5 do 10 dni, niejednokrotnie zakładając przyjmowanie odpowiednich medykamentów. W sytuacji, gdy zmagamy się z powikłaniami, specjalista zaleci nam dawkowanie dodatkowych leków, które będziemy musieli brać nawet przez okres 2 tygodni.
Gdzie zgłosić się w razie zapalenia pęcherza moczowego?
Diagnostyka oraz leczenie zapalenia pęcherza moczowego powinno odbywać się pod okiem urologa. W naszej poradni Urologicznej w Suchym Lesie pracują specjaliści z bogatym doświadczeniem, podchodzący do każdego pacjenta w indywidualny i empatyczny sposób. Dysponujemy nowoczesnym oprzyrządowaniem, pozwalającym nam na świadczenie usług na najwyższym poziomie. Dbamy o komfort naszych pacjentów, kierując się ich dobrem oraz zapewniając optymalne warunki współpracy, by podczas wizyt mogli poczuć się u nas w pełni swobodnie.
Kto choruje na zapalenie pęcherza?
Wystąpienie zapalenia pęcherza moczowego uzależniona jest od kilku istotnych czynników. U niektórych osób infekcja może występować częściej, na co wpływ mają wiek oraz płeć. W wieku niemowlęcym problem w większym stopniu dotyczy chłopców, natomiast po ukończeniu pierwszego roku życia sytuacja się odwraca.
Częstotliwość występowania infekcji wzrasta wraz z rozpoczęciem aktywności seksualnej i częściej muszą się z nią zmagać przedstawicielki płci żeńskiej. Cewka moczowa u kobiet jest zdecydowanie krótsza niż u Panów, a także sąsiaduje z ujściem pochwy oraz odbytem, gdzie znajduje się mnóstwo drobnoustrojów. Mimo iż w naturalnym środowisku nie stanowią zagrożenia dla naszego zdrowia, to po przeniesieniu do dróg moczowych mogą wywołać stan zapalny.
Jakie są objawy i przyczyny oraz jak leczyć zapalenie pęcherza? Podsumowanie
To uciążliwa infekcja, powodujące częste oddawanie niewielkiej ilości moczu, któremu towarzyszy pieczenie. Za wystąpienie dolegliwości może odpowiadać szereg przyczyn, a w większym stopniu narażone są na nią kobiety. Prawdopodobieństwo rozwoju infekcji zwiększa się wraz z rozpoczęciem aktywności seksualnej, natomiast leczenie odbywa się pod okiem specjalisty, który niejednokrotnie decyduje się na zastosowanie antybiotykoterapii.