Padaczka (epilepsja) – przyczyny, objawy i leczenie

Padaczka to przewlekła choroba mózgu, niejednokrotnie kojarzona jedynie z napadami, w trakcie których dochodzi do utraty kontroli nad ciałem. Jednak to dużo bardziej złożone schorzenie, obejmujące różnorodne objawy oraz mające wiele przyczyn.

Co to jest epilepsja i jak przebiega jej leczenie? W stworzonym przez nas wpisie zamieściliśmy szereg informacji, które są ważne nie tylko dla chorych, ale również dla ich bliskich.

Co to jest padaczka? Objaśnienie

Padaczka, czyli przewlekła choroba mózgu, objawia się występowaniem charakterystycznych napadów padaczkowych. Istnieje wiele typów epilepsji – od łagodnych, chwilowych, po intensywniejsze i bardziej niebezpieczne ataki, w których możemy utracić przytomność oraz doświadczyć konwulsji.

Schorzenie może dotknąć osoby w każdym wieku – od dzieci po osoby starsze. Powinniśmy mieć świadomość, że nie każdy pojedynczy napad oznacza, że dana osoba zmaga się z epilepsją. Żeby mówić o padaczce, muszą być one nawracające oraz nieprowokowane, w związku z czym nie są wynikiem chwilowych czynników, takich jak zatrucie czy gorączka.

Padaczka – przyczyny

U większości osób trudno jednoznacznie ustalić przyczyny wystąpienia padaczki. Mogą być one bardzo różnorodne – u niektórych to kwestia genetyki. Pewne rodzaje tego schorzenia są dziedziczone, natomiast mutacje genetyczne mogą predysponować do wystąpienia napadów padaczkowych.

Epilepsja rozpoczynająca się u dzieci w głównej mierze wywołana jest chorobami wrodzonymi. Wśród nich możemy wymienić wady rozwojowe mózgu, choroby zakaźne podczas ciąży czy uszkodzenia w trakcie porodu.

W innych przypadkach przyczyny padaczki bywają nabyte, co oznacza, iż schorzenie rozwija się w wyniku uszkodzenia mózgu. Mogą to być uszkodzenia po przebytych infekcjach (na przykład zapaleniu opon mózgowych), guzy nowotworowe, urazy czaszki czy udary mózgu.

Padaczka – objawy

Podstawowym objawem epilepsji są powracające z różną częstością napady padaczkowe. Pojawiają się one ze względu na przejściowe zaburzenia czynności bioelektrycznej mózgu. Zależnie od tego, w jakim obszarze występują, objawy epilepsji mogą różnić się od siebie.

Chorobę zwykle utożsamiamy z drgawkami. Objawy takiego napadu mogą przejawiać się wyprężeniem ciała, przygryzaniem języka, utratą przytomności, sinicą, a nawet bezwiednym oddaniem moczu.

Zazwyczaj trwają one od 2 do 3 minut, czasem jedynie kilkanaście sekund. Po napadzie chory może być zmęczony, senny, borykać się z bólem głowy lub mięśni. Niektóre osoby przed rozpoczęciem napadu słyszą muzykę, odczuwają nieprzyjemne zapachy, lęk albo smak. To zjawisko, które nazywamy aurą.

Padaczka – leczenie

W poprzedniej części artykułu nasi czytelnicy mogli dowiedzieć się, co to epilepsja i poznać towarzyszące jej objawy. Warto jednak mieć świadomość tego, jak wygląda leczenie schorzenia. Wymaga ono długotrwałego, indywidualnego podejścia ze strony specjalistów, w tym neurologa.

Główną metodą wykorzystywaną w leczeniu epilepsji i łagodzeniu objawów z nią związanych jest stosowanie odpowiednich leków, mających na celu kontrolowanie napadów. Choć nie zawsze da się je całkowicie wyeliminować, w wielu przypadkach pozwalają na znaczącą redukcję.

Kolejnym sposobem jest leczenie chirurgiczne. Polega ono na usunięciu fragmentu mózgu, w którym umiejscowione jest ognisko padaczkowe. Możemy się na nie zdecydować również w przypadku, gdy przyczynę padaczki stanowi zmiana w mózgu zagrażająca życiu.

U części pacjentów efektywna okazuje się także zmiana diety na ketogeniczną. Dzięki temu, że jest bogata w tłuszcze oraz uboga w cukry, może doprowadzić do zmniejszenia częstotliwości napadów.

Epilepsja – przyczyny, objawy, leczenie

Epilepsja i objawy z nią związane to nie tylko kojarzone przez wszystkich drgawki, ale również utrata przytomności, wyprężanie ciała czy sinica. Przyczynę choroby trudno jednoznacznie ustalić. W leczeniu natomiast możemy zastosować zarówno farmakologię, jak i zabieg chirurgiczny oraz zmienić dietę na ketogeniczną.

Zostaw komentarz

Gabinety Czynne

Pon - Pt09:00 - 18:00